Mokvavý ekzém dokáže potrápit. Jak s ním bojovat?

Naši kůži dokáže potrápit řada potíží. Mezi ně samozřejmě patří některé druhy ekzému, které mohou být vrozené, mechanicky způsobené či potravinové. Někdy se také potíže objeví jako červené rozpraskané fleky, jindy šupinky, které úporně svědí, a jindy zase postižená místa mokvají. Jedná se o nepříjemné formy, které bychom nejraději vyřešili mávnutím kouzelného proutku. Ještě ke všemu, když takový ekzém začne bolet. Zkuste se jej zbavit podle níže uvedených typů.

Z jakého důvodu vzniká mokvavý ekzém

Mokvavá ložiska vznikají především kvůli atopickému, dyshidrotickému a kontaktnímu ekzému. Poslední druh se projevuje na rukou, přesněji na dlaních, mezi prsty, ale také na ploskách nohou. Nejdříve se objeví puchýřky v barvě kůže, které svědí a my je jednoduše rozškrábeme. Mokvavé puchýřky začnou schnout a mohou stále svědit. Velmi podobně se může projevovat atopický nebo kontaktní ekzém. V takovém případě mokvající puchýře předchází zarudlá pokožka, která svědí a může mírné otékat. Ložiska mohou vznikat kdekoliv na těle.

Jak nejlépe léčit mokvavý ekzém

Pokud trpíte na ekzém a víte o tom, doporučujeme, abyste zareagovali okamžitě, a to v prvních příznacích. V takovém případě nedovolíte, aby se ekzém rozšířil nebo se nějakým způsobem zhoršil. Pokud se u vás projevily puchýřky, které nepraskly, snažte se je vysušit – například pomocí zinkové masti. Jakmile už ale puchýře praskly, uvařte si odvar z černého čaje a přiložte jej na ekzém. Vhodná je také koupel s ředěným hypermanganem.

Důležité také bude, abyste ekzém často nemyli a mokvající ekzém nenatírali mastnými krémy. Jakmile jej zaléčíte, bude dobré místa natírat bariérovými krémy, například krémem od Dermaguard, který zajistí hydrataci a bude chránit pokožku před vznikem dalšího ekzému. Je také vhodné, abyste zašli k alergologovi či za dermatologem a zjistili, co přesně váš ekzém způsobuje, abyste s ním dokázali účinně bojovat.

Publikováno: 27. 06. 2022

Autor: Alena Vodňanská