O zkušené programátory je na trhu práce velký zájem. Jak se ale naučit programovat?

Doba přeje digitalizaci, automatizaci, robotizaci a několika dalším „acím“, které bychom neměli nechávat bez povšimnutí. Ostatně ne nadarmo se říká – kdo chvíli stál, již stojí opodál. Když rčení napasujeme na aktuální situaci na trhu práce, vyjde nám čitelná rovnice. Kdo umí programovat, nemusí se obávat nedostatku pracovních příležitostí. Programátoři jsou naopak velmi ceněni a jejich plat je vysoko nad celorepublikovým průměrem. Otázka zní – jak se naučit programovat, když o dané problematice nevíte zhola nic? Programátorem se člověk nenarodí, ale může se jím poměrně snadno stát. Jak trnitá bude vaše cesta, závisí na vašem přístupu – a z části samozřejmě i na charakterových vlastnostech. Jednodušší to mají lidé s vrozeným logickým myšlením a chutí se učit.

​Vyberte si jazyk, který je vám sympatický

Než se z vás stane zkušený programátor, uteče ještě hodně vody. Dost možná se nakonec budete muset naučit jazyk, o kterém jste zprvu vůbec neuvažovali. Nejdříve si však vyberte jakýkoliv jazyk na základě osobních preferencí a sympatií. Bude to Swift, ve kterém se programuje pro iOS, anebo dáte přednost Javě, Pythonu či „starému dobrému“ PHP?

​Učení může být i zábava

V souvislosti s programováním se laické veřejnosti vybaví „nesrozumitelné“ kódy, což se jako velká sranda nejeví. Ale když se začnete učit programovat na minipočítačích, jako je Raspberry Pi Zero nebo Arduino, je jen mizivá šance, že vás to přestane bavit. Na internetu najdete nespočet návodů na atraktivní projekty – a když si seženete odpovídající elektronické součástky, postavíte si domácí meteostanici, robota na pásech nebo jiné, v podstatě libovolné zařízení.

​Vzdělávejte se a vytrvejte

Kdo se chce naučit programovat, neměl by zbytečně zahálet – a zkrátka programovat, co to dá. Můžete se přihlásit do některého z mnoha kvalitních online kurzů (některé jsou i zdarma, stačí jen umět anglicky), přečíst si nějakou tu knihu nebo si najít mentora. Důležité je něco dělat, výsledek se nakonec dostaví a v žilách vám začne kolovat programátorská krev. Tak hurá do toho!

Publikováno: 02. 12. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Alena Vodňanská