Přesné rozměry pomocí kalibrů

Při výrobě součástek, u kterých je opravdu důležitá přesnost, nestačí měřit pravítkem. Nestačí dokonce ani digitální posuvná měřítka, která jsou hodně přesná. Daleko lepších výsledků dosáhnete s kalibry. Práce s nimi je rychlá a přesná a to jsou důvody, proč se vyplatí hlavně ve velkovýrobě.

V čem jsou kalibry lepší než obyčejná měřidla

Pro začátek bychom si měli vysvětlit, že kalibr není měřidlo. Když vezmete do ruky posuvné měřidlo, mikrometr nebo například hloubkoměr, zjistíte, že na sobě mají stupnici. Přiložíte je k měřenému rozměru a na stupnici se podíváte, jakou hodnotu jste naměřili. Kalibry fungují jinak. Neodečtete z nich žádné hodnoty, pouze zjistíte, zda je výrobek rozměrově správný či nikoliv. Kalibr má dvě části – buď je fyzicky rozdělený na dvě části, nebo má dvě strany. Jedna je zmetková a druhá dobrá. Obě jsou vyrobené na požadovaný rozměr, takže je stačí nasadit na výrobek. Pokud jde dobrá strana nasunout a špatná ne, vše je v pořádku. V případě, že je to jinak, má výrobek špatné rozměry. Někdy to ještě lze opravit, jindy ne. Kalibr je takový soudce, který vám upřímně prozradí, zda jste vyrobili zmetek.

Kde se shání kalibry

Jako všechno ostatní, i kalibry se dnes dají sehnat online. Existuje několik druhů kalibrů – třmenové kalibry, válečkové, závitové a kroužky „G“, závitové a kroužky „M“, třmenové a obkročné kalibry, apod. Kromě toho si lze nechat vyrobit kalibr přímo na zakázku pro váš atypický rozměr. Jakmile si tohle ujasníte, zamiřte třeba přímo na www.kalibry.cz. Měřidlům a nástrojům se věnují již přes dvacet let a mohou vám nabídnout rychlé dodání zboží. Ve většině případů expedují do 24 hodin. Jedinou nevýhodou je, že jeden kalibr lze použít jen pro měření jednoho výrobku. Je vyrobený na určitý rozměr a s tím nehnete. Z toho důvodu se vyplatí spíše pro velkovýrobu.

Publikováno: 05. 08. 2015

Kategorie: Technika

Autor: Robert Novakova