Čárové kódy a jejich využití v podnikání

Jestlipak víte, že patent na čárový kód byl poprvé udělen již v roce 1959? V běžné praxi se pak začal využívat v roce 1974 na žvýkačkách Wrigley's. S prostředkem pro automatizovaný sběr dat se setkáváme každý den. Čárové kódy nechybí na žádném obalu zboží v supermarketech, ale využívají se i napříč množstvím dalších oborů. Největší přínos však bezesporu přinesly do odvětví logistiky. V následujících řádcích vám prozradíme několik zajímavostí a praktických výhod této technologie.

Jak čárový kód vznikl a z čeho se  skládá?

Otcem technologie čárového kódu je Američan Norman Joseph Woodland. Originální myšlenka se v jeho hlavě zrodila čistě náhodou, když se snažil vyřešit problém s urychlením prodeje a minimalizace front u pokladen. O patent zažádali již v roce 1949, ale úřad jim vyhověl až o deset let později. Čárový kód tvoří černotisk vytištěných pruhů či mozaiky (u některých novějších kódů). Pruhy mají definovanou šířku, kterou lze přečíst k tomu určeným prostředkem – čtečkou či skenerem. V současnosti existuje více než 200 standardů čárových kódů.

Nejznámější standardy a jejich praktické využití

K nejznámějším 1D standardům patří EAN (např. spotřební zboží) a SSCC (logistické jednotky). Nejznámější 2D varianta je QR kód, který lze přečíst pomocí kamery chytrého telefonu s příslušnou aplikací. QR kódy se nachází na některých výrobcích (etikety lahví apod.), na vizitkách a někde slouží k prezentaci informací o turisticky zajímavých lokalitách. Vraťme se však k využití v podnikání. Čiarové kódy usnadňují identifikaci zboží a jsou nezbytné pro všechny větší sklady. Zároveň výrazně zjednodušují inventuru, protože obsahují všechna potřebná data. Po přečtení se data načtou do systému a není nutné je vypisovat ručně.

Kdo vám pomůže se zavedením čárových kódů ve firmě?

Chcete-li se o problematice čárových kódů dozvědět více a případně je implementovat do vašeho podnikání, obraťte se na odborníky, kteří vám dobře poradí. Doporučujeme slovenskou společnost, AMI Plus s.r.o., která patří k předním systémovým integrátorům a dodavatelům ekonomických informačních systémů. Specialisté vám bezplatně prezentují možnosti čárových kódů ve vaší firmě a pomohou vám se zavedením i s výběrem vhodné čítačky čiarových kódov. Více na www.amiplus.sk.

Publikováno: 02. 01. 2016 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Technika

Autor: Kristýna Slabáková

Tagy: čárové kódy