Chřipka, alergie, covid... kdo se v tom má vyznat?

Období jara jde ruku v ruce se zvýšenou koncentrací pylů. Kromě koronaviru a doznívající chřipky tak čelíme nepříjemným alergiím. Jak ale rozlišit, zda jde o jedno, nebo druhé? Odpovědi na nejčastější otázky najdete v tomto článku.

Efektivní prevence koronaviru:

1. Ruce

Nepodávat si ruce, nedotýkat se prsty obličeje – úst a nosu. Dekontaminace, časté mytí rukou tekoucí vodou – jednoduchý a nejvýznamnější postup k zabránění šíření infekčních onemocnění. Zabrání šíření infekcí až z 80%. Časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou alespoň 20 sekund. Účinné jsou i běžné alkoholové dezinfekční prostředky, gely. K dezinfekci lze použít například i Alpa.

2. Respirační hygiena

Na kýchání a kašlání používat kapesníky a nosit roušky nebo respirátory ffp2. V místnostech, kde se zdržují větší počty lidí (čekárny u lékaře), lze instalovat čističky vzduchu s anti-infekčními filtry. Tip: Stylové roušky sežnete například na rouskoshop.cz.

3. Karanténa, PN, OČR

A. Cestovatelská anamnéza Pokud jste přicestovali ze zahraničí, zůstaňte 14-21 dní doma v karanténě i když se cítíte zdraví. Informujte telefonicky svého praktického lékaře, s nímž své podezření prokonzultujte (VL) a požádejte ho o vystavení PN, OČR podle níže uvedeného postupu. B. Kontakt s nemocným na koronavirus Také zůstaňte doma v karanténě 14-21 dní, pokud jste byli v přímém kontaktu s nemocným na koronavirus. PN, zda OČR vybavíte u praktického lékaře níže uvedeným způsobem.

4. Akutní onemocnění dýchacích cest

Pokud se u Vás objeví příznaky onemocnění (vysoké horečky, suchý kašel) a byli jste v oblastech kde se infekce covid-19  vyskytla, nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo je již nemocný na covid, zachovejte klid. Zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého lékaře nebo příslušný regionální úřad veřejného zdravotnictví na infolinkách! V žádném případě nechoďte ven z bytu, ale počkejte na příchod zdravotnického personálu. Budete transportováni na infekční oddělení příslušné spádové nemocnice, kde Vám poskytnou veškerou potřebnou pomoc.

5. Omezení návštěv

Nenavštěvujte osoby, které jsou v karanténě. Pokud jim zabezpečujete péči, používejte roušky a myjte si ruce důkladně. Doporučujeme také omezit návštěvu ambulancí na nezbytné minimum a upřednostnit telefonický kontakt.

6. Vyhýbat se blízkému kontaktu

Pokud je to možné, vyhýbejte se MHD, shromážděním, kulturním a sportovním akcím. Nenavštěvujte obchodní domy, stadiony, plovárny, divadla, kina, koncerty, konference, výstavy, kostely.

7. Pít hodně horkých tekutin

Při prevenci i samotné léčbě je důležité přijímat dostatek horkých tekutin, minimálně v objemu 2-3 litry denně. Královský nápoj je zázvorový čaj.

“5 S” na zvýšení imunity

Pro zvýšení imunity existuje základních, tzv. “5 S”, které nezapomínejte dodržovat:
  1. spánek,
  2. strava – základem by měla být čerstvá zelenina a ovoce,
  3. smích a žádný stres a panika,
  4. sport,
  5. spokojený život v kruhu svých blízkých se vším, co k tomu patří.
Ačkoliv je to velmi těžké, nejdůležitější je nepodlehnout panice, chovat se zodpovědně s maximálním ohledem a myslet na druhých lidí.

Přichází období pylů

Alergická rýma je zánět nosní sliznice vyvolaný alergenem, kdy zpočátku začínají nos, podnebí, hrdlo a oči svědit. Následně se objevují tři základní projevy alergie – kýchání, vodnatý výtok z nosu a jeho ucpání. Velmi často se k alergické rýmě přidruží i postižení očí, kdy se mohou zapálit a otéct oční spojivky. Mohou se připojit i mírně zvýšené teploty a zvýšená únavnost. Asi třetina alergiků na pyly trpí tzv. “Orálním alergickým syndromem”, který je charakterizován pálením a svěděním rtů a sliznice úst. Vzniká po konzumaci určitých druhů ovoce a zeleniny – např. u alergiků na stromy březové se projevuje po ořechách a jablkách. Třeba si dávat pozor i na med, který může obsahovat pylový alergen a vyvolat alergickou reakci. Pokud se tyto příznaky neléčí již v začátcích a alergická rýma se podcení, stav se může pomalu zhoršovat a může se vyvinout bronchiální astma, kterou trpí až 30% pacientů s diagnózou alergické rýmy. K sezónnímu trápení se letos přidává další důvod ke znepokojení – nový koronavirus – Covid-19. Situaci komplikuje zejména v oblastech, kde je pyl v ovzduší už na středních či vysokých úrovních. Strach narůstá se stoupajícím počtem případů nákazy, kterou koronavirus způsobuje. Alergici si tak mohou zaměnit běžnou reakci na pyl se symptomy koronavirus a v panice zaplavit už nyní vytížen zdravotní systém.

Porovnání alergie a koronaviru

Virová onemocnění se rychleji šíří právě proto, že nedostatek slunečních paprsků, vitamínů a chlad náš organismus oslabují, takže nákaze dříve podlehneme. Typickými symptomy jsou kašel, rýma a chrapot. Možnou komplikací může být dodatečná bakteriální infekce, která musí být zpravidla léčena antibiotiky. Při nedostatečné regeneraci a opakované snížené odolnosti jedince může dojít ke snížení imunitní odolnosti organismu a k rozvoji poruchy imunity. Tehdy může jedinec trpět častými infekcemi horních cest dýchacích. Údaje ukazují, že někteří lidé nakažení covidem mají podobné symptomy jako kašel, ucpaný nos, rýmu a bolest v krku. Mezi virem a alergiemi jsou však klíčové rozdíly, které by měly zmírnit zbytečnou paniku. Alergie, které jsou přehnanou reakcí imunitního systému na cizí částečky, nezpůsobují zimnici, bolesti těla, či zvýšenou teplotu, což jsou typické příznaky nákazy virem, například i onemocnění Covid-19. Pacienti nakaženi koronavirem sice mohou mít ucpaný nos, není to však typický příznak. Podle Světové zdravotnické organizace pouze pět procent čínských pacientů s koronavirem mělo ucpaný nos a přibližně čtrnáct procent mělo bolesti hrdla.

Jak se proklestit obdobím sezónních alergií, nachlazení, chřipky a koronavirus?

Alergici by měli věnovat zvýšenou pozornost známým alergickým příznakům a přistupovat k nim jako obvykle a to antialergickou léčbou:
  • omezit kontakt s alergenem,
  • řešit příčinu onemocnění specifickou alergenovou imunoterapií,
  • Odstranit příznaky symptomatickou léčbou – celkové i lokální antihistaminika, lokální kortikosteroidy, – základem léčby bronchiálního astmatu je podávání protizánětlivých léků, k nimž patří antileukotrieny, inhalační kortikosteroidy a inhalační dávka tzv. uvolňovačů, které zvyšují průtok vzduchu průduškami. Tyto léky však musí být přísně ordinované odborníkem pro léčbu bronchiálního astmatu, čili imuno-alergologem nebo plicním lékařem.
  • Kdo se necítí dobře, měl by si sledovat teplotu. Koronavirus může způsobit vysoké horečky, silný kašel a problémy s dýcháním. Pokud máte horečku spojenou s problematickým dýcháním, volejte lékaři a při vážných potížích se můžete obrátit i na záchranáře.
  • Nekuřte. Dráždivé elementy, jako tabák ještě více stupňují sílu alergických projevů a snižují odolnost vůči infekcím.
  • Otužování pomáhá ke zvýšení imunitní odolnosti. Můžeme ho přirovnat k určitému druhu hyposenzibilizace na náhlé změny prostředí, přičemž se zároveň zvyšuje celková kondice organismu.

Jak zlepšit imunitu?

  • důležité je dbát o denní příjem vitaminů C a D a Zinku,
  • také se mohou uplatnit i některé látky působící nespecificky, např. betaglukany, které představují látku přírodního původu. Jejich užívání se projeví v lepší ochraně před viry, parazity, probiotika a také systémová enzymoterapie, jejichž těžiště je v optimalizaci zánětu a posílení imunitní odpovědi,
  • samozřejmě při zhoršení klinického stavu mají odborníci – kliničtí imunologové k dispozici tzv. imunomodulační (imunitu ovlivňující) preparáty, které jsou na lékařský předpis.

Publikováno: 08. 03. 2023 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Autor: Alena Vodňanská