Objevy v poslední době
Díky neustále se zdokonalující ICT a jiné odborné/specializované technologie objevy přibývají jako houby po dešti. Jedná se však spíše o tzv. “miniobjevy”, kdy například výzkumníci objeví v tropické deštném pralese Amazonie nový druh mravenců nebo se najde nová kombinace léků léčící např. obyčejnou chřipku. Nejde tedy o “objevy” v pravém slova smyslu.
Ale i přes tyto “doplňující” objevy se objevují relativně nové možnosti, které se obyvatelům naší Země nabízejí. Není to tak dávno, co se v novinách objevilo, že americká soukromý výzkumná instituce uměle vytvořila život. Byly to si sice a pouze tvorové na buněčné, molekulární bázi, ale dokázali se adaptovat a na prostředí a dokonce se i replikovat/rozmnožovat. Takovýto předem “předinstalovaní” tvorové by se pak dali využít například v medicíně na vytváření vytváření léků. A zůstaneme-li ještě v oblasti medicíny, častokrát jsou zmiňovaní tzv. nanoboti, nebo-li mikroskopičtí roboti, kteří by mohli být vimplementování do těla člověka, kde by automaticky rozpoznali nemoc a vyléčili.
Rovněž také nesmíme zapomenout na oblasti fyziky a chemie. Pro jejich výzkumné práce byly po světě vybudovány speciální urychlovače částic, díky který je zkoumána například možnost rozbíjení jednotlivých atomů prvků. Pomocí těchto urychlovačů se také vědcům podařilo z hmoty vytvořit antihmoty, převrátit náboje všech atomů. Mohlo by to najít řešení, proč antihmota z celého vesmíru zmizela a zůstala jen hmota. Od tohoto výzkumu si navíc někteří slibují, že by v budoucnosti mohly vznikat raketové pohony na bázi této antihmoty. Byly by mnohonásobně rychlejší a efektivnější než cokoliv, co známe v současnosti.
A to ani nemluvím o pokusech vrátit např. molekulu v čase. Někteří vědci tvrdí, že se to za pomocí zrcadel, laserů a některých nejnovějších technologických prostředků dá, že jsou schopni vrátit atom/molekulu v čase o naprosto miniaturní zlomky vteřiny.
Jak tedy vidíme, výzkumů a objevů nás čeká ještě více než dost. Máme se na co těšit.
Publikováno: 11. 04. 2011
Kategorie: Technika