Co je to protein, kdy ho brát a jak účinkuje?

Možná plánujete začít brát protein, ale nevíte, jak ho používat. Vysvětlíme vám, k čemu vlastně proteiny alias bílkoviny slouží. Jsou základní stavební složkou pro růst svalů, ale především se starají o správnou funkci vašich tkání, šlach, kůže a jdou důležité pro celou řadu dalších tělesných složek. Bílkoviny zároveň pomáhají snižovat množství tuků v těle a jsou velmi užitečné na podporu imunitního systému. Užíváním proteinů tudíž nejenže podpoříte růst svalstva, ale také další tělesné procesy. V následujících řádcích se dočtete vše, co o proteinech potřebujete vědět.

Protein je základní kámen lidského těla

Jak už jsme výše zmínili, bílkoviny hrají důležitou roli v mnoha tělesných procesech, a proto je potřeba udržovat v těle dostatečné množství těchto aminokyselin. Protein dokáže pomáhat při spalování tuků nebo také při regeneraci. Tip: Hodil by se vám tip na nejlepší protein na trhu? Přečtěte si recenze na Ecoblogu a bude vám hned jasné, po jakém produktu sáhnout.

Kdy proteiny užívat?

Pro konzumaci proteinů není jasně stanovená doba, kdy byste je měli užívat, jako například u "nakopávačů". Můžete je konzumovat kdykoliv během dne, ovšem z vlastní zkušenosti nedoporučujeme požívat proteiny před náročným fyzickým tréninkem, protože vás příliš zasytí. Nejlépe dodejte tělu jednu dávku během dne či po tréninku. Nemusíte protein přidávat pouze do svého shakeru (láhev na vodu), ale také se dokonale hodí například do palačinek, lívanců nebo třeba do jogurtu.

Jak protein účinkuje?

Protein dodá tělu všechny potřebné složky, aby organismus správně regeneroval po fyzickém vypětí. Podporuje růst svalové hmoty a spalování tuků, cítíte se lépe a především zvyšuje energetickou hodnotu.

Publikováno: 22. 02. 2023 / Aktualizováno: 18. 11. 2021

Autor: Alena Vodňanská