Plexisklo: Moderní náhražka skla

Nízká hmotnost, vysoká pružnost, snadná manipulace a zanedbatelné riziko rozbití. Co je to? Odpověď zní PMMA. Zkratka označuje polymethylmethakrylát neboli plexisklo. Z průhledného syntetického polymeru se vyrábí takzvané organické sklo a široké spektrum výrobků, které nachází využití v průmyslové, komerční i domácí sféře. Oproti sklu nabízí množství podstatných výhod, se kterými vás seznámíme v tomto článku.

Základní vlastnosti a praktické využití plexiskla

Plexisklo je čiré a bezbarvé, a to nezávisle na síle vrstvy. Proto může být dokonale průhledné nebo naopak velmi dobře probarvené. Ohýbání plexiskla probíhá při teplotách v rozmezí 130 - 140 °C, kdy je kaučukovité a snadno tvarovatelné. Má tvarovou paměť, takže se může po zahřátí vrátit do původního stavu. K žádoucím vlastnostem plexiskla patří odolnost vůči mechanickému poškození, vodě, méně koncentrovaným kyselinám a zředěným alkáliím. Tepelná odolnost bez zatížení je cca 80 °C, propustnost světla činí cca 92 % napříč celým barevným spektrem. Za zmínku stojí také vynikající termoizolační vlastnosti. Ke slabším stránkám plexiskla patří nízká povrchová tvrdost. Jinými slovy – snadno se poškrábe. Oproti klasickému sklu je výroba PMMA mnohem levnější a pro své vlastnosti se v praxi velmi často využívá jako náhražka skla.

Hledáte odborníka, který s plexisklem dokáže ledacos?

K absolutní špičce v oblasti prodeje, ohýbání a řezání plexiskla patří AZ Plastik. Český dodavatel a zpracovatel v oboru působí přes 20 let a nabízí komplexní služby. Dlouhodobě spolupracuje s většími a středně velkými společnostmi ve všech sektorech trhu, ale nebrání se ani jednorázovým zakázkám od malých zadavatelů. Ať už vás zajímá prodej plexiskla, řezání, ohýbání nebo jiné technologické úpravy, přečtěte si další informace na www.az-plastik.cz.

Publikováno: 17. 06. 2016

Autor: Kristýna Slabáková