Letní, nebo celoroční pneumatiky? Aneb bezpečí versus úspora

Rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami je jasný. Nabízí se však alternativa v podobě univerzálních pneumatik. Pro koho je tento specifický sortiment vhodný a má vůbec smysl, abyste nad pořízením univerzálních pneu uvažovali? Odpovědi na nejpalčivější otázky najdete v tomto článku.

Obecná charakteristika letních pneumatik

Výhody letních pneumatik jsou naprosto jasné. Vyrábí se tak, aby měly prvotřídní vlastnosti při vyšších teplotách. Tvrdší směs se zároveň pomaleji opotřebovává a disponuje dezénem, jehož tvar minimalizuje riziko aquaplaningu. Tato vlastnost je pro řidiče užitečná především při jízdě v nečekaném letním lijáku. Kvalitní letní pneumatiky jsou tiché a úsporné.

V čem se od letních pneumatik liší ty univerzální?

Již samotná název napovídá, že univerzální pneumatiky nejsou určeny pouze na letní období – lze s nimi jezdit i během zimy. Vyrábí se z měkčí směsi a lépe zvládnou jízdu při nižších venkovních teplotách. Navíc si lépe poradí se sněhem a břečkou. Nabízí se otázka, proč utrácet za sadu letních a zimních pneumatik, když lze ušetřit pořízením univerzálního obutí. Jde o to, že ačkoliv jsou univerzální pneumatiky v zimě o stupeň bezpečnější než letní, v žádném případě nemohou konkurovat zimním pneumatikám. To samé platí i obráceně. V průběhu roku jsou čistě letní pneumatiky bezpečnější než univerzální. Čas od času se na trhu objeví univerzální pneumatiky s nadstandardními vlastnostmi, ale obecně platí, že by se k nim měli přiklánět spíše sváteční řidiči, kteří se na silnicích pohybují jen za dobrého počasí. V extrémnějších situacích (prudký liják, náhlá sněhová vánice) jsou celoroční pneu výrazně horší volbou. Pokud se nakonec přeci jen přikloníte k celosezónnímu obutí, vyberte si kvalitní univerzální pneumatiky u specializovaného prodejce BestDrive.cz.

Publikováno: 27. 06. 2016 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Technika

Autor: Kristýna Slabáková