Kouzelná česká města na Té; znáte je?

Kdo by neznal slogan „Všude dobře, doma nejlíp?“ Jedni si ho vyloží tak, že mají sedět doma za pecí. Druzí, a těch je naštěstí většina, vědí, že místopisem „doma“ se myslí tuzemsko a jeho krásy. V posledních desetiletích totiž Češi bezchybně ovládají evropský zeměpis a na pobřeží Jadranu znají každý kámen, bohatství české domoviny jim ale bývá utajeno. Ke škodě všech. Pojďme to napravit. Nejen Praha a Český Krumlov totiž mají turistům co nabídnout. Mezi českými luhy a háji se nachází i jiné skvosty, které by měl průměrně vzdělaný a inteligentní člověk alespoň jednou v životě vidět. Říkají vám něco názvy Telč, Třebíč nebo Třeboň? Co tato města spojuje? Kromě společného prvního písmena, je to jejich historická významnost a ideální poloha pro strávení letní dovolené.

Za poklady UNESCO

Město Telč vás uchvátí svým starodávným architektonickým stylem. Patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou města, kterou byste neměli minout je telčský zámek a kostel Matky Boží, kde se budete cítit jako v pohádce. Rezervujte si penzion v Telči a přenocujte přímo v jednom z historických domů na starém městě. Bez časové tísně si tak budete moci prohlédnout zachovalé měšťanské domy na náměstí Zachariáše z Hradce, například Telčský dům nebo dům U Šeniglů. Den plný architektonických skvostů můžete zakončit v některé z vyhlášených restaurací a dopřát si gurmánský i sommeliérský zážitek.

Židovská Třebíč

Své kouzlo má i nedaleká Třebíč, která je proslulá působivou židovskou čtvrtí a jedním z největších náměstí v Česku. Rozvoji turismu v Třebíči pomohlo i zapsání baziliky sv. Prokopa a židovského města s hřbitovem na seznam UNESCO. Ve městě je dostatek ubytovacích služeb a možností stravování. Není tedy problém strávit zde více dnů a podívat se třebas i do nedaleké jaderné elektrárny Dukovany. Penzion v Třebíči lze rezervovat pomocí portál penzion.cz

K vodě do Třeboně

Dáváte-li létě přednost vodním radovánkám a koupání, zamiřte do Jihočeského kraje k břehům rybníků Rožmberk a Svět. Město Třeboň je lázeňským a rekreačním městem v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Ve městě sídlí dvoje lázně: Bertiny lázně a Lázně Aurora. Představovat určitě nemusíme Rybářství Třeboň, co je největší rybářství v Evropě, a pivovar Regent, založený roku 1379. Za povšimnutí jistě stojí kostel sv. Alžběty na náměstí, augustiniánský klášter a nebo nedaleká Schwarzenberská hrobka v obci Domaníně. Penziony v Třeboni jsou na sezónní turistiku velmi dobře připraveny a pro velký zájem se doporučuje objednat si dovolenou zde se snažným předstihem.

Publikováno: 13. 01. 2021

Autor: Alena Vodňanská