Zdraví

Výběr matrace je základem pro zdravý spánek

Kvalitní postel bez dobré matrace zdravému spánku nepomůže. Výběr matrace bychom tedy rozhodně neměli podcenit, nevyplatí se na ní zbytečně šetřit a je dobré si zjistit pár informací, než zamíříme do obchodu, nebo než klikneme na stránky e-shopu. Spolu s výběrem peřiny a polštáře je výběr matrace důležitý pro každého, nejen pro alergiky.

Matrace by měla být pohodlná, ergonomická, mít správné rozměry a být prodyšná. Pohodlnost je poměrně individuální záležitost, každý to pociťuje jinak, a co vyhovuje jednomu člověku, nemusí vůbec vyhovovat druhému. Jelikož je spánek základem dobrého zdraví a strávíme jím třetinu života, určitě bychom si měli dát tu práci a zjistit, na jaké matraci se nám dobře leží, a která nám vyhovuje, a právě takovou si pořídit. Detailní popis může hodně výběr usnadnit, ale základem je pocit, jaký máme při ležení.

Za kvalitní matraci dáme v průměru 5 000 Kč a vydrží nám až 10 let. Je to ale velmi individuální. K nejvhodnějším materiálům patří polyuretanové pěny. Jsou elastické, prodyšné a snadno se tvarují. Kombinací více typů pěn může vzniknout ideální výrobek právě pro vás. Jaké typy pěn se dnes především využívají?

  • Víceelastická PUR pěna: Má vysokou hustotu, reaguje na tělesnou teplotu a snižuje tlak na pokožku.
  • Studená PUR pěna: Je vysoce elastická a dobře prodyšná.
  • Pojená PUR pěna: Lisuje se z pěnové drtě, je pevná a většino zpevňuje jádro matrace.
  • Bio pěna: Studená pěna, část ropných produktů se nahrazuje rostlinnými oleji.
  • Antibakteriální pěna: Polyuretanová pěna s antibakteriální úpravou.

Jakost určuje hustota pěny, nikoliv její barva! Pěna se označuje čtyřmístným číslem, a první dvě číslice znamenají právě hustotu v kg/m3. Čím větší hustota, tím lépe. Ideální je pěna s vysokou gramáží 55 kg/m3, s nízkým odporem proti stlačení. Poskytuje pohodlí a stálost po dlouhá léta. Minimální hustota by měla být 30 kg/m3. Za kvalitnější výrobek si samozřejmě budete muset připlatit, ale vyplatí se to.

U pružinového jádra hledíme na počet pružinek v určitém rozměru matrace. Oblíbené jsou dnes taštičkové pružinky. Pružinové matrace se většinou nehodí na lamelové polohovací rošty.

Matrace by měla mít snímatelný a snadno pratelný potah, to je v dnešní době už téměř samozřejmost.

Výběr správného rozměru a nosnosti je také důležitý. Raději vše několikrát přeměřte a promyslete. Kromě standardních velikostí se vyrábějí i matrace atypické, nebo dokonce na míru. Pro dvojlůžko je určitě lepší si vybrat dvě samostatné matrace, než jednu velikou. Každému z partnerů navíc může vyhovovat úplně jiný druh a tuhost matrace.

Pro naše lůžko je důležitý i kvalitní rošt. Pod každou matraci se nehodí každý rošt, proto se vždy u výrobce informujte.

Přidat komentář

Klikni a napiš komentář