Dřevěné pelety jsou ekologické i ekonomické

Vytápění je horké téma. Ceny energií rostou a topení plynem či elektřinou nejsou dvakrát nejlevnější. Není divu, že stoupá zájem o „alternativní“ paliva, mezi které patří dřevěné pelety. O co jde? Pelety mají podobu malých slisovaných válečků s průměrem od cca 6 do 25 mm. Nabízí ekologické, komfortní a cenově přívětivé vytápění. Ve skandinávských zemích si lidé topení peletami zamilovali a zdá se, že mu přichází na chuť i našinci. S podrobnostmi vás seznámíme v následujících řádcích.

Výroba pelet v kostce

Dřevěné pelety se vyrábí z dřevěných pilin a štěpky. Tedy z odpadního materiálu vznikajícího při výrobě. Materiál se poté pod vysokým tlakem protlačuje přes malé kruhové otvory ocelové matrice a zahřívá na teplotu kolem 100°C. Výsledný produkt má podobu dokonale slisovaných útvarů, do kterých se nemusí přidávat nežádoucí příměsi. Pelety si svůj válcovitý tvar zachovávají i po vychladnutí. V praxi samozřejmě záleží na kvalitě materiálu a dodržení doporučeného technologie výroby.

Proč topit peletami aneb jaké jsou jejich výhody

Pelety se chlubí extrémní hustotou a velmi nízkým obsahem vody. K největším výhodám patří vysoká výhřevnost (až do 19 Gj.t-1) a minimum popelovin a vody. Vzhledem k minimální produkci CO2 jde o naprosto ekologické palivo. Popel se využívá jako kompostový substrát a fosforečnato-draselné hnojivo. Tím ovšem výhody topení dřevěnými peletami nekončí. Pytle s peletami nejsou příliš velké a lze je uskladnit kdekoliv na suchém místě. Ve srovnání s uhlím a jinými „špinavými“ palivy je manipulace s peletami čistá a komfortní. Díky moderním automatickým kotlům se nebudete muset starat o časté přikládání – jednoduše nasypete pelety do zásobníku a kotel si sám odebere potřebné množství.

Kdo prodává pelety levně?

Pokud vás topení dřevěnými peletami zaujalo, přečtěte si o nich více na www.pelety.net. Pelety seženete za skvělou cenu u jednoho z nejvýznamnějších internetových prodejců, společnosti Optimtop s.r.o, která je rozváží již od jedné palety po celé České republice.

Publikováno: 18. 12. 2015

Autor: Kristýna Slabáková

Tagy: dřevěné pelety | topení dřevěnými peletami